HEDEFİ YAKALAMANIN 7 ÖNEMLİ BASAMAĞI NEDİR?

Bu bölümde sizlere, son yılların gözde yazarlarından biri olan Steven R. Covey’i ve onun çok benimsenmiş fikirlerini sunmak istiyorum. Birçok şirket ve kuruluşa önderlik yaparak, milyonlarca insana fikir gıdası vererek, ve yazdığı kitaplarla "en çok satılan kitaplar" unvanını son 5 yılda muhafaza ederek uzun yıllardır hak ettiği yerde bulunmaktadır. Bu satırlarda, sizlerle birlikte Steven R. Covey’in bizleri daha etkili olmaya yönlendirecek "Başarının Önemli 7 Sırrı"nı inceleyeceğiz.

Kişisel yaşamınızda değişiklik yapmak istiyorsanız ve bu değişikliklerin kalıcı ve basarlı olmasını arzu ediyorsanız, bakınız Steven R. Covey bizlere neler tavsiye ediyor:

Hayatta 7 tane önemli prensip vardır. Bu prensipleri iyice hazmeder ve ömür boyu uygularsanız ben de sizlere hayatinizin her dalında başarılı olmayı garanti ediyorum.

  1. Reaktif olmayın: Davranışlarımı tayin eden faktörler o andaki durum ve kendi psikolojik durumum mu? Yoksa kendi seçtiğim değer yargılarına uyan davranışlar mı? Reaktif modelde etkiye karsı gösterilen tepki alışılmış şekillerde oluşmakta. Buna karşılık reaktif olmayan modelde (yani orijinal tanımı ile proaktif modelde), etki ile tepki arasında bir boşluk mevcuttur. O boşlukta bizler, etkiye karsı nasıl tepki göstereceğimize karar veririz, ani secim hakkımızı kullanırız.
  2. Bir işe başlamadan önce sonucunu ve hedefinizi bilin: Kendime hayat boyunca geçerli olacak bir gaye ve hedef seçtim mi? Atacağım her adımda, bunun hayat gayeme uygun olup olmadığını soruyor muyum? Uygun değilse o adımdan vazgeçiyor muyum? Yoksa hele bir başlayayım, bakalım sonu nasıl olacak mi diyorum?
  3. Önceliği önemli şeylere verin: Ne kadar acil olsa da, önemsiz şeylere hayır diyebiliyor ve önceliği hayat felsefeme uyan, değer yargılarıma ters düşmeyen şeylere veriyor muyum? Yaşamımızdaki aktiviteleri daha çok "Önemli-acil olmayan" zaman kadranında geçirecek şekilde düzenleyebiliyor muyum?
  4. Karşılıklı kazanın. Hem kendinize hem de karşı tarafa kazançlı olacak türde çözümler bulun: Her turlu ikili ilişkide her iki tarafa da olumlu netice verecek şekilde çözüm buluyor muyum, yoksa karşı tarafı düşünmeden, sadece kendi çıkarıma uygun yola mi gidiyorum? Unutmayın, siz veya karşı taraftan birisi zararlı çıkıyorsa, uzun vadeli sonuç iyi olmayacaktır. Bunun yerine, her iki tarafı da memnun edecek yolu seçmeliyiz.
  5. Sizi anlamalarını beklemeden önce, siz karşı tarafı anlamaya çalışın: Karşı tarafı ne şekilde anladığımı açık bir şekilde ifade ediyor muyum? Yoksa "bana ne, o beni anlasın, ben onu daha sonra anlarım" şeklinde mi düşünüyorum? Unutmayın, iyi bir doktor önce hastasının şikayetlerini anlar, ondan sonra reçetesini yazar. İyi bir mühendis, köprünün planlarını çizmeden önce karsılaşacağı zorlukları anlamaya çalışır. İyi bir satıcı, müşterisinin arzularını iyice anlamaya çalışır.
  6. Anlayışla ve bir bütünlük içinde davranışlarınızı ayarlayın: Davranışlarımda başkalarının fikrini dikkate alıyor muyum? Başkalarının bana zıt düsen fikirlerine samimi olarak önem verip, ciddi şekilde değerlendiriyor muyum? Yoksa başkaları ve bütünlük fasarya deyip, sadece kendi yolumda mi yürüyorum? Unutmayın "bir elin nesi var, iki elin sesi var" ata sözü, hiç yoktan çıkmamış.
  7. Bütün bu prensipleri uygularken, kendi fiziksel ruhsal ve sosyal sağlığınızı ihmal etmeyin: Hayatin bir denge ve bütünlük olduğunu hatırlıyor muyum? Bu denge içinde kendim ve yakın çevremin de bu dengenin bir parçası olduğunu hatırlıyor muyum? Kendi çevremdeki dengeyi koruyabilmek için ve bana bağlı olan kişilere gereken ilgi ve davranışı gösterebilmek için kendi varlığımın anlamlı olması gerektiğini hatırlıyor muyum? Yoksa kendi ruhsal, fiziksel ve sosyal sağlığımı ikinci plana mi itiyorum?

Şimdi de Steven R. Covey’in Dilinden Başarısızlığa Sebep Olabilecek 

Bazı Unsurların Neler Olduğunu İnceleyelim.

 

Bakınız Stephen R. Covey fikirlerini su örnekle nasıl pekiştiriyor: Koylu bir gün kümesteki yumurtalardan birinin altın olduğunu görünce gözlerine inanamaz. Duruma çok sevinen koylu, her gün kümesten bir altın yumurta toplamaya devam eder. Zenginlik derecesi artarken hırs derecesi de artmaya başlar. Bir sonraki günü beklemek zor gelmeye baslar. Tavuğu keserek bir defada bütün yumurtaları almaya karar verir. Tabii ki neticede hem tavuktan hem de altın yumurtalardan olur.

Çok derin ve kişisel disipline yönelik olan bu prensipler, kolay uygulanamayacak nitelikteler. Yapabileceğimiz en güzel şey bütün bu tavsiyeleri hayat boyu bize yardim edecek şekilde benimsemek. Kısa çözümlerde olduğu gibi hevesimizi hemen kırmadan bu doğru yolda ilerleyelim.

Umarım siz de benim kadar zevk alarak, bu tavsiyelerden yararlanırsınız. Tekrar bu köşede buluşmak umuduyla, en güzel günlerin, sağlık ve başarıların sizlerin olması dileklerimle. (görüş ve önerilerinizi  basarinin@sirlari.com  adresine gönderin.)

 

 Mustafa Uludağ         
M
ali Müşavir & Değerleme Uzmanı