Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Diğer Kitaplar

GERÇEĞE DOĞRU-2

“Günah, insanın içinde burkuntu yapıyorsa bu müminlik alametidir. Günah ancak münafığı rahatsız etmez.”    Fethullah Gülen

Taş devrinde yaşadıkları varsayılan, ilkel ve vahşi oldukları söylenen ilk insanların aslında o devre göre bir medeniyetleri vardı. Deri ve yünden kıyafet giyer, okuyup yazmayı,demiri işlemeyi,çiftçiliği vs. bilirlerdi.

  Nastradamus, kahin olduğunu sanan, kötü niyetli bazı kişilerce şişirilmiş basit bir şarlatandır. İşin garip tarafı; Allah, ahiret ve kader gibi bedihi hakikatlere inanmakta güçlük çekenlerin, bu tür fırsatçıların saçma sapan sözlerine inanmalarıdır.

  “Kabul etmediğimiz fikirlere karşı ne kuvvetli mantığımız vardır.”   Cenap Şahabettin

  “Kavak ağacını beğenen ve seven pek az kişi görürsünüz: Çünkü onlar dosdoğrudurlar.” Cenap Şahabettin

  Ay’ı mucize olarak Efendimiz (S.A.V)’in ikiye ayırması, Ay’ın dünyadan görülmeyen kesimindeki yarıklardan ispatlanabilir. Astronotlar ve resimleri buna delildir. Dünyadan görünen kısmında ise 311 yıl önce çizilen Ay’ın resminden bu yarılmayı anlayabiliriz. Yarığın günümüzde artık görülmeme sebebi, meteorlar, sıcak farklılıkları vs. ile yüzey şekillerinin değişmesi, yarıkların lavlarla dolmasıdır.     

  Sayısız arzularımız, sonsuz emellerimiz ve sınırsız isteklerimiz var. Kalbimizdeki ses, sonsuza kadar yaşamak istiyorum, diye haykırmakta. Bu duygu karşılıksız olamaz.

  Zencileri İsa ile aldatıp, Hristiyan ederek Amerika’ya getiren medeniyet, onları köle yapmıştır.

  “Hakiki hürriyet, yüksek fikirlere esir olmaktır.” Cenap Şahabettin

  “Çiçek de uzatsanız, görmeyen korkacaktır.” Ali Suat

  “İman insana, kendinden başkasını da sevmeyi öğretir.” Ali Suat

  Minicik bir yağmur damlası, 3000 m yukardan gittikçe artan bir hızla yere inseyde, dokunduğu yeri adeta bir mermi gibi delecekti.

  “Geniş zamanınızda Beni anın ki, sıkıntılı anınızda Ben de sizi anayım.”   (Kudsi Hadis)

  Kur’an-ı Kerim dinletilerek, insanların stres ve kaslarının gevşediği deneylerle ispatlanmıştır.

  Bazı yamyamların insan kafataslarını küçülttüğünü duymuşsunuzdur. Peki ya büyütenleri? Evrimciler bunu ispatlama çabaları içinde türlü sahtekarlığa başvururlar.

  İbni Batuta, Marco Polo’dan daha fazla yer gezip, bunları daha sistematik olarak yazan müslüman bir seyyahtır. Ama hala en büyük seyyah Marco polo olarak bilinir.

  “Tövbeler de günahlar kadar yapmacıksız olmalı.”

  “Şu kara tanede (çörekotu), ölümden başka her hastalığa şifa vardır.” Hadis-i Şerif

  Yapılan deneyler çörekotunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ispatlamıştır.

“Saadet, başkalarının bahtiyar olmasına çalışmaktır.”

  “İnsan ömrü, dönüş bileti satılmayan bir seyahat.”

  Namaz, beyine kan gitmesini sağlayarak hafıza, düşünme, göz ve kulak hastalıklarını engeller ve romatizmayı yok eder.

  İnsanda sahip olma duygusu vardır. ‘Benim elim’, ‘benim kalbim’ der, herşeye sahip olmak ister. Peki ben diyen kimdir? Atomlar mı, hücreler mi, et mi, kemik mi? Hiçbirinde bu özellik yoktur. ‘Benim’ diyen ruhtan başkası olamaz.

  Faiz insanları tembelliğe iter. Faizi ödemek için üretici fiyatlarını arttırır ve tüketici zarar görür. Faizle birlikte servet bazı insanların elinde toplanır.

  Bütün perdeler ışınların yumuşağını tutup sertliğini salıverdiği halde Ozon, sertini tutup yumuşağını gönderir. Atmosferin oksijen oranını sabit tuttuğu gibi Dünya’nın Güneş tarafından yakılmasını da engelleyen rahmet şemsiyesidir.

  Bakteriler görevlerini tamamladıktan sonra örneğin sütü yoğurda çevirdikten sonra üremelerini durdurarak, kendi ölümlerine yol açan ATP maddesi üretmeye başlarlar.            

Bugün bütün ülkelerde tatbik edilen jimnastik çalışmalarının temelini, Ling’in namaz hareketlerinden ilham alarak çeşitlendirdiği hareketler teşkil etmektedir. Fizik tedavilerinde de aynı hareketler yaptırılmaktadır.

Onun için bir bahar, bir çiçek kadar kolaydır...ve bir çiçek bir bahar kadar kıymetli!.. 

Sarı rengin insanları rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği Bakara 69’da ‘gözlerin hoşuna giden sarı renk’ diye belirtilmiştir. Yapılan deneylerde bunu ispatlamıştır. 

Kalp Allah’ı sevmek için yaratılmıştır. Bu yüzden sevgilisi O değilse, kulluğu başkasınadır. 

Dünya ve Güneş yörüngelerini takip eder, birbirlerini geçmeden düzen içinde hereket ederler. Kur’an’ın belirttiği bu gerçekleri bilim yeni keşfediyor. (Zümer, 5) 

Efendimiz (SAV)’in elçi olarak göndereceği insanlar, sabaha, gidecekleri ülkelerin dilini iyi bilenler olarak kalktılar. 

“Güneşin neyse, dünyanda onun etrafında döner.”   Ali Suad 

“Mide derdi, gökten yere indirir kartalı.”   Ali Suad 

Efendimiz (SAV) en fazla üç katlı binalar yapılmasını uygun görmüş, böylece çok katlı binaların insan ruhuna verdiği zarar belirtilmiştir. 

Domuz eti çok yağlıdır. Bu kana karışan fazla yağ, atar damar sertleşmesine, tansiyonun yükselmesine ve kalp enfarktüsüne sebep olur. Ayrıca sutoksin zehirli maddesinin vücuttan atımı için lenf bezlerinin daha fazla çalışıp iltihaplanmasına sebep olur. Vücuda fazla miktarda kükürt vererek kıkırdak, kas ve sinirlerine oturarak eklem iltihap ve kireçlenmesine yol açar. Aşırı büyüme hormonuyla yağlanma ve kanser oluşur. Deri hastalıkları olur. Trişin hastalığı yapar. 

Hud (as)’ın Ad kavminin yaşadığı İrem Şehri’nin başına gelen azaptan sonra yokolduğu ve yapılan arkeolojik kazılarla bunun bulunması Kur’an mucizesidir. 

“İnsan menfaat düşüncesinden, bencillikten sıyrılıp başkaları için yaşadığı sürece gelişir, yükselir ve başı bulutlara erer.”   Fethullah Gülen 

“Bir insan yaptıklarından hesap vereceğini unuttuğu nispette kötü olabilir.”    Ali Suad 

Balın ishale iyi geldiğini hadisten öğrendiğimiz halde, bilim bunu yeni keşfetmiştir. 

Dev okyanuslarda med-cezir olaylarına yol açan dolunay vücudun %80’i su olan insanoğluna da tesir ediyor. Vücuttaki sıvı dengesini bozuyor, beyindeki düzenli işleyiş aksıyor ve kalp atışı hızlanıyor. Sinir sistemindeki hücrelerin işleyiş düzenini bozduğu için dengesizlikler meydana geliyor. Bunda, vücuttaki elektrik akımının iki misline çıkması da büyük rol oynuyor. Efendimiz (SAV) bu günlerde oruç tutmayı tavsiye etmiştir ki bu tesadüf değildir. 

“Baştan hacamat olmak (kan aldırmak) eğer sahibi niyet ederse, yedi derde şifadır: cinnet, baş ağrısı, cüzzam, baras, uyuklama, diş ağrısı, baş dönmesi.”     Hadis-i Şerif 

Hadis-i Şeriflerin verdiği bilgiyi tıp yeni keşfetmiş ve kan aldırmanın birçok hastalığa, özellikle migrene iyi geldiğini ispatlamıştır.

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.