Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Diğer Kitaplar

KADININ ÇALIŞMASI SOSYAL GÜVENLİĞİ VE İSLAM

 (YAZARI DOÇ. DR. FARUK BEŞER OLAN BU KİTAP KADININ ÇALIŞMA YAŞAMINA ATILMA SEBEPLERİNİ, ÇALIŞMA ZORLUKLARINI VE SONUÇLARINI KONU EDİNMİŞTİR. İSLAMİ AÇIDAN KADININ ÇALIŞMASINI DEĞERLENDİRMİŞTİR.KİTAP 187 SAYFADIR.)

Günümüz ekonomik anlayışında çalışma, üretime yönelen emek faktörünün kullanımıdır. İş ya da işçiden söz etmek için hizmet sözleşmesinden ve bir ücret karşılığında çalışmaktan bahsetmek gerekir.

Ev işleri yapan ya da tarlada çalışan kadın bu tanım gereği çalışan sınıfına girememekte, seküler yasalar tarafından sosyal güvenlikten mahrum edilmektedirler. 

İslam hukukunda çalışma, herhangi bir faaliyette bulunmadır ve bunu herkesin yapması gerekir.  

Kadınların çalışma sebeplerinden ilki ekonomik sıkıntıdır. Kocanın maaşının az olması kadını çalışmaya iter. Ayrıca psikolojik olarak rahatlamak ve yeteneklerini kullanıp geliştirmek istemesi de bu sebeplerdendir. Ayrıca uzun zaman hor görülüp küçük düşürülen kadınlar kendilerini kanıtlamak amacıyla çalışma hayatına atılırlar. Kadınsı işlerin varlığı da etkindir.  

Kadına evlenmeden önce velisi, evliyken kocası, boşandıktan sonra çocukları veya her durumda devlet bakmalıdır. Yani kadın çalışmak zorunda değildir. Bu sebeplerden dolayı erkeklerin çalışma alanını darlaştırmaları ve işsizliklerine sebep olmalarından dolayı kadınların çalıştırılması doğru görülmeyebilir. Ayrıca kocanın izin vermemesi durumunda kadın çalışamaz.  

Erkeklerle aynı yerde çalışması durumunda ahlaki yozlaşmaya ve sömürülmeye maruz kalması; evini, kocasını ve çocuklarını ihmal etmesi ve yorulup güzelliğini ve zindeliğini kaybetmesi sebepleriyle de çalışması istenmeyebilir. 

Kadını çalışmaya ve işçi olmasına zorlamaya Sanayi Devrimi yol açmıştır. Kadınların fabrikada daha düşük ücretle daha uzun süre çalıştırılabilmesi erkek işçiye olan talebi azaltmıştır.  

Sadece kadınların olduğu bir ortamda, tesettüre uyarak, kocasının izin vermesiyle kadın çalışabilir. 

Kendi aldığı eğitimi ve öğretimi değerlendirmesi ve topluma faydalı olması açısından kadın, kadınsı olan ve monotonluğu gerektiren işlerde çalışabilir. 

Asker, devlet veya hükümet başkanlığının kadınlara verilmesi konusuna sıcak bakılmaz. Çünkü Allah erkekleri kadınların üzerine hakim yarattığını belirtir. Erkek her bakımdan kadının yöneticisidir.  

Kadınlar savaşta arka planda bulunup, yaralıların bakımı, su dağıtım ve çeşitli istihkam işlerinde çalışabilirler. 

Kadın için en uygunu evinde, kendisine uygun bir tarzda çalışmasıdır.

Bir toplumu ayakta tutabilecek ve yeni nesilleri yetiştirecek olan kadınların bu görevlerini ihmal etmeleri hoş karşılanmaz. Bu görevlerini aksatmayacak işlerde çalışabilirler.

Kadının ekonomik özgürlüğü için çalışması hem kendisi, hem ailesi, hem de toplum için zararlıdır. Çünkü müsrifliğe ve kocasıyla mutsuzluk ve çekişmelerine yol açacaktır.

Evin geçimiyle ilgili işler, nafaka erkeğin görevleri arasındadır. Bunlar için kadının ayrıcı çalışmasına gerek yoktur.

 

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.