Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Diğer Kitaplar

YÜREĞİNİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT

 (YAZARI SUSANNA TAMARO OLAN BU KİTAP YAŞLI BİR KADININ YALNIZLIĞINI, BEKLENTİLERİNİ VE PİŞMANLIKLARINI ANLATIR. TORUNUNA YAZDIĞI MEKTUPLARLA DUYGUSAL BİR SÜRÜKLENMEYE UĞRATIR. BU KİTAP 158 SAYFADIR.)

             80 yaşındaki anneanne, Amerika’ya okumak için giden torununa, bir vasiyet ve itiraflar niteliğinde, torununa göndermediği mektuplar yazar.

             Torununu çok seven kadın, kendi ailesinden baskı görerek büyüdüğü için kızı ve torununu özgür büyütmek istemiş, onların hayatlarına karışmak istememiştir.

             Bu kadın, dostluk ve karşılıklı fikir alışverişine dayalı bir evlilik hayal etmiştir. Fakat kocası sessizdir ve sadece evli olmak için onunla evlenmiştir. Çocuk sahibi olmak ateşiyle yandığı için babası kaplıcalara gitmesini önerir.

             Kaplıcaya gittiğinde kafasındaki ideal erkekle tanışmış, bir sonraki yıl gene onunla buluşmuş ve ondan hamile kalmıştır. Kocası bunu sezmiş olsa da belli etmemiştir.

             Kızını özgür büyütmek uğruna onu başıboş bırakmıştır. Zaten kızının babasının bir trafik kazasında ölmesi onu bir dönem sarsmış, kızıyla hiç ilgilenmemiştir.

             Kocası ise kızı on altısındayken ölmüştür.

             Kızı, kadının vücuduna sahip olduğunu ve erkeklerin ihtiyaç giderici varlıklar olduğunu düşünür. Çıkmış olduğu Türkiye turundan karnında babası belirsiz bir bebekle dönmüştür.

             Kızı bir psikanalizciye sürekli gider. Bu adam aslında doktor, değil bir dolandırıcıdır. Kıza bazı senetlerinde kefillik yaptırmıştır. Kız bunu ödemek için para arar. Annesi onu bu konuda sürekli uyardığı için para vermek istemez. Ayrıca babasının başka biri olduğunu söyler. Kızı trafik kazasında ölür.

             Torununa bakmaya başladığında çocuk o zamanlar küçüktür. Zamanla annesi gibi asi olmuştur. Okumak için Amerika’ya gideceğini, dönünceye kadar mektuplaşmamalarını söyler. Aksi taktirde bir psikanalizciye başvuracağını söylemesi üzerine ninesi gitmesine izin verir.

             Ninesinin yazdığı mektuplar ona olan sevgisiyle doludur.

             Yaşlı kadın torunu gittikten bir ay sonra hastalanmış, hastaneye kaldırılmıştır. Torununa yazdığı mektuplarda geldiğinde kendisini bulamayacağını yazar.

             (Mektuplarda geçen çarpıcı bazı sözler:

             “Aşkın en önemli niteliği güçtür. Ama güçlü olabilmek için insanın kendisini sevmesi gerekir; kendini sevebilmek için de insan, kendisini derinlemesine tanımalı, kendi hakkında her şeyi, en gizli kabullenmeli, en zor şeyleri bilmelidir.”

             “Her zaman yapılan yanlış nedir, bilir misin? Yaşamın değişmez olduğunu sanmaktır.”

             “İlişkilerdeki kolaylık aşkı ucuzlatıyor, hafifletiyor.”

            “Ölüler yokluklarıyla değil, daha çok onlar ve bizler arasında söylenemeyenler yüzünden acı verirler.”)

 

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.