Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Roman

ALEMDAĞ’DA VAR BİR YILAN

KİTABIN YAZARI: SAİT FAİK ABASIYANIK

 

KİTABIN KONUSU: Yazarın yalnızlığa karşı mücadelesi anlatılmaktadır.

 

KİTABIN ÖZETİ:

Yazar kendini dünyada yalnız hissetmektedir.Bir arkadaşı, Panco, annesi, Arap isminde bir köpeği vardır.Üçünüde çok özlemektedir. Bir tiyatro çıkışı Panco‘nun evine giderken Atikali ‘ ye uğramak ister. Yolda karşısına Hidayet, Fatih Parkı’nda yatan bir adam, sokak köpeği ve Yahudi karısının arabacı zımparası karşısına çıkar. Hepsiyle yaşayıp yazma yazıp yaşama olgunluğuna erişir.

Panço ile buluştuğunda gezmeye çıkarlar. Yazar Panco’yu çok sevmektedir.Ama yalnızlığın dünyayı doldurmuş olduğunu düşünüyordu.Çünkü Panco yarın yoktu. Sevmek bir insanı sevmekle başlar.Yazarın inanışı Alemdağ için bunun tam tersiydi. Alemdağ güzel yerdi. Panco oranın hayvanları ile iyi anlaşıyordu.Yılan Panco’yu gördüğünde kaskatı kesilir ve onun dediklerini yapardı.

Panco’nun pardesesünün yakası kürklüdür.Yazar arkadaşını hep bu özelliği ile sever.Yazarı kürk rahatlatmaktadır. Panco alemdağı gezintisinden sonra ortadan kaybolur. Yazar arkadaşını bir kahvehanede bulur. Onu içini rahatlatan kürkü ile tanır. Fakat Panco yazara yüz vermemekte ondan kaçmaktadır.

Kahvehane sahibi, iyi yürekli, Luka efendinin arkasına saklanmaktadır.Bu olanlar Alemdağ (bilgi yelpazesi. com) gezintisinden sonra olmuştur. Ama yazar Alemdağ’ı tavşanı, kekliği, o ılık harikulade katgan ve güzel yılanı, karatavuğu Alemdağ’ını, Taşdelen suyunu, çümüş yaprakları, yaprakların üstüne yağan pelte pelte güneşi hatırlar.

 

KİTABIN ANA FİKRİ ANA DÜŞÜNCESİ: İnsansız hiçbir şeyin güzelliği yok. Her şey insanla güzeldir.

 

KİTAPTAKİ KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Panco: Yazarın arkadaşı.

Arap: Yazarın köpeği.

Hidayet: Sevgilisini öldüren simitçi.

Pakize: Hidayet ’ in sevgilisi.

Fatih parkında yatan adam: Ailesini sevmeyen bir insan.

Luka: Yunan tebaasından iyi yürekli bir kahvehane işletmecisi.

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.