Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Roman

ANA

Kitabın Yazarı: Pearl S. BUCK

 

 

Kitabın Açıklaması, Konusu:

 

Yazar, bu kitapta Çinli bir anadan evrensel, duygusal bir ana tipi yaratmış ve onun başına gelen ilginç olayları anlatmıştır.

 

 

Kitabın Özeti:

 

Ana Çin’in küçük bir köyünde kocası, iki oğlu, biir kızı, birde koca ninesiyle yaşamaktadır. Geçimlerini akşama kadar tarlada çalışarak sağlamaktadırlar.

 

Ana çok mutludue; çünkü ailesini çok seviyordur. Kocası ise artık sıkılmaya başlamıştır. Çünkü yaptığı işin geliri çok azdır. Çok para kazanmayı ister.

 

Bir gün ana kocası ile kavga eder. Bunun üzerine kocası kimseye haber vermeden, bir daha dönmemek üzere evi terkeder. Ana buna çok üzülür. Ölmeyi ister. Ama bakması gereken üç tane çocuğu vardır. Onlar için tekrar tarlada çalışmaya başlar.

 

Köylünün kendisinin terk edildiğini anlamaması içinde çeşitli yalanlar söyler. Aradan yıllar geçer. Artık büyük oğlu çalışacak zamana gelir. Evin geçimi artık ona aittir. Oğlan evlenir. Daha sonra kör kızı evlenir. Ama birkaç ay sonra ölür. Ana buna çok üzülür. Bir yandanda oğlunun çocuğu olmuyordur.

 

Küçük oğlu ise artık eve çok az uğrar olmuştur. Komünistlik denen bir gruba üye olmuştur. Ve çok kötü işler yapmaya başlamıştır.

 

Ana başına gelen bu uğursuz olayları geçmişte işlediği kötü bir suça bağlamaktadır. Kocasının kendisini terkettiğinin yedinci yılında bir (bilgi yelpazesi.net) erkekle birlikte olmuştur. Şimdi neden benim günahımı evlatlarım çekiyor diye sızlanmaktadır. Ananın o kötü dönemlerinde tek dostu yenge idi. Ana bir gün küçük oğlunun zindana girdiğini duyar.

 

Onu kurtarabilmek için herşeyini harcamak ister; ama oğlunu kurtramaz. Ananın oğlunu asarlar. Büyük oğlu anasını eve getirir. Ana eski bir mezarın başına gider ve boşalıncaya kadar ağlar. Sonra büyük oğlu ana müde, torunun oldu diyerek koşarak gelir.

 

Ana bütün acısını sanki unutur ve mutlu olur. Ve o kadarda bahtsız olmadığını anlar; çünkü oğlunun oğlu olmuştur.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Ne olursa olsun hiçbir zaman yaşama gücümüzü yitirmemeliyiz. Çünkü bizi mutlu edecek küçük bir şey olabilir.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

ANA: Çalışkan, güzel, yiğit bir kadındır. Dürüstlüğü nedeniyle çok sevilir. Ancak kocasının kendisini terketmesini kendine yedirememiş ve yalan söylemiştir.

 

KOCASI: Yakışıklı, sessiz, sakin birisidir. Anayı terketmiştir.

 

BÜYÜK OĞLAN: Yiğit ve çalışkan birisidir. Tek düşündüğü evidir.

 

YENGE: Dürüst ve güvenilir bir kadındır. Ananın en iyi dostudur. Ananın bütün sırlaeını bilir.

 

KÜÇÜK OĞLAN: Aynı babası gibidir.

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.