Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Roman

ANASININ KUZUSU

Yazarı: Kemalettin TUĞCU

 

Romanın Özeti:

 

Zengin ve saygıdeğer bir ailenin torunu olan Adnan büyükbabasından gördüğü adapla büyümekteydi. Babası fena bir adamdı. İçki içip, Adnan’ın annesini hırpalardı; zavallı kadın da hiç sesini çıkarmazdı. Sürekli içki içen babasının ciğerleri iflas etmişti ve ölmüştü. Babasının ölümüyle sessizliğe bürünen köşk büyükbabasının ölümüyle çekilmez hale gelmişti.

 

Dedesinin ölümüyle birlikte bütün hizmetçiler gitmiş ve Adnan, annesi, kardeşi, büyükannesi ve ayağı sakat olan hizmetçileri kalmıştı. Zamanla büyükannenin ve hizmetçinin ölmesiyle 3 kişi yaşama tutunmak için badiler atlatmaya başladılar.

 

Hiç gelirleri olmayan bu insanlar köşkte kalan birkaç eşyayı satarak bir miktar para alıyorlardı.

 

Adnan on iki yaşındaydı, orta birinci sınıfa gidiyordu. Okula gittiği için evde olup bitenlerden haberdar değildi. Annesi evin içinde bir şeyler yapmaya, komşuların sözlerine dayanmaya çalışıyordu.

 

Yaşı ilerleyen Adnan yaz tatillerinde annesine yardım ederken, okul açıldığı zaman dersleri için büyük gayret sarf ediyor. Ve her sınıfta birinci oluyordu. Adnan’ın bu başarısı öğretmenlerin gözünden kaçmamıştı. Adnan arkadaşlarının fakirliğiyle (bilgi yelpazesi. com) dalga geçmesine rağmen o sınıflarını hep birincilikle geçmişti. Adnan Nurdan adındaki arkadaşına da ders vermekteydi.

 

Köşke kiracı bir adam gelmişti. Adam varlıklı idi ama bakacak kimsesi yoktu. Adnan’ın annesi adamın yemeğini pişirip, onun eksiklerini görüyordu.

 

Liseye geçen ve liseyi de birincilikle bitiren Adnan üniversiteye başlayacaktı.

 

Üniversiteye Nurdan ile birlikte yazılmışlardı. Hukuk tahsili alıyorlardı. Yine fakir olan Adnan iş aramaya başladı. Birkaç ufak işte çalıştıktan sonra köşkte kalan kiracının ölümünden sonra onun oğluyla tanıştı ve avukat olan damadı yanında stajı yapmaya başladı. Üniversite de derece yapan Adnan ailesinin ve kendisinin durumunu sonunda iyiye getirmişti.

 

Romanın Konusu:

 

Adnan’ın fakir olmasına rağmen hayata direndiğini, badireler karşısında yıkılmadığını, okulunu hep iftiharla bitirerek sonunda savaşı nasıl bitirdiğini anlatıyor. Annesinin de ona destek olmasını anlatıyor.

 

Romanın Ana Fikri:

 

Çocuklara ne kadar küçük olurlarsa, önlerine ne kadar engel çıkarsa onları çalışarak, azimle aşabileceklerini gösteriyor.


 

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.