Türkiye'nin En Kapsamlı Kitap Özetleri Web Sitesi

Roman

ASILACAK KADIN

Yazarı: PINAR KÜR

 

Eserin Özeti:

 

Roman gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılmış. Yıllar önce gazetelerde yalı cinayeti olarak geçen olayı yazar iki yıllık bir araştırmadan sonra kaleme almıştır.

 

Roman üç bölüm olarak ele alınmıştır.

 

Birinci bölümde “Yalı Cinayeti” davasına bakan hakimin gece yarısı düşünceleri anlatılmaktadır. Hakim davadan dolayı hatıraların ve düşüncelerin içinde dalıp gitmektedir. Gözünün önüne çocukken yaşadıkları gelmektedir.

 

Hakim bir gece kondu mahallesinde yaşamıştır. Tek odalı bir evleri vardır,annesi hizmetçi ablaları da bir fabrikada çalışmaktadır. Hakim karısı tarafından aldatıldığı için tüm kadınlara bu gözle bakmaktadır. Bu yüzdende Melek’i suçlu olarak görmekte düşünceleri hep Melek’i astığı fikriyle kesilmektedir. Karısı zengin bir ailenin kızıdır. Ufak yaşta olan karısı başka birini sevmekte ve onunla birlikte olmaktadır. Hakim bir gün karısını aşığıyla birlikte olurken yakalar ve aşığını bir oyunla hapise attırır. Adam hapiste öldürülür. Karısı öldürtenin kocası olduğunu düşünür ve bunun intikamını almak için başka erkeklerle birlikte olur. Hakim bu yaşadığı olay yüzünden tüm kadınlara hatta annesin ve ablaların bile başka erkeklerle birlikte olduğunu düşünür. Tüm düşüncelerin arasında çocukluk yıllarını hatırlar.

 

Tek arkadaşı aklına gelir. Arkadaşı zengin bir ailenin çocuğudur. onunla arkadaşlık yapmasının sebebinin onun zengin olduğu için kanısına kapılır. Arkadaşının evi çok güzeldir,sürekli o eve gitmek ister. Annesi belli bir süre arkadaşını onun eve getirmesini ister. Hakim bunun sebebini kadının bir aşığı olduğuna yorar.

 

Hakim’in düşünceleri gecenin içinde böyle uzayıp gider.

 

İkinci bölümde ise Melek’in düşünceleri ve yaşadıkları yer alır

 

Melek olayla ilgili ne olacağını düşünmektedir. Bunları düşünürken buraya nasıl geldiğini hatırlamaya çalışmaktadır. Çocukluğu gözünün önüne gelir. Babası o daha küçükken öldürülmüştür. Annesi başka biriyle evlenmiştir. Üvey babası Melek’e çok kötü davranmaktadır. Annesi tüm bunların karşısında sessiz kalmaktadır. Melek biraz büyüdükten sonra bir yalıya hizmetçi olarak verilmiştir. Yalıda Neriman Hanım’la ilgilenmektedir. Neriman Hanım yaşlı birisidir. Melek onun her şeyiyle ilgilenmektedir. Neriman Hanım’ın Hüsrev adında bir oğlu vardır. Hüsrev Bey Melek’i sürekli taciz etmektedir. Bir süre sonra Neriman hanım ölür. Hüsrev Bey'in yarı Türkçe yarı Fransızca konuşması vardır. Hüsrev Bey Neriman Hanım öldükten sonra tacizlerini iyice artırmış ve bir gün Melek’e tecavüz etmiştir. Melek’in babası işine karışmasın diye onunla evlenmiştir. Hüsrev Bey sapık bir karaktere sahiptir. Kendi yaptığı sapıklıklar yetmiyormuş gibi sokakta bulduğu insanları getirip Melek’le birlikte olmalarını istiyor ve onları izliyordu. Melek’in çektiği acılar bir bir gözünü önüne geliyor ve bunlara dalıp gidiyordu.

 

Üçüncü bölümde Yalçın’ın yazdıkları yer alır.

 

Yalçın Melek’in duruşma boyunca tek bir laf etmediğini düşünür ve buralara nasıl geldiğini hayal eder. Bir adam öldürse bile kendini katil olarak hissetmediğini anlar.

 

Düşleri onu hep Melek’i ikinci gördüğü güne götürür. İlk gördüğünde Melek köyden yeni gelmişti o yüzden umursayacak bir şey bulmamıştı. İkinci gördüğünde ise Melek çok değişmiş aradan yıllar geçmişti. Yalçın ailesinden ayrı olduğu için yalıda olan bitenden haberi yoktu. Yalıda gördüğü kız çok ilgisini çekmişti, kimdi bu kız?Sonra onun Hüsrev Bey’in eşi olduğunu öğrenince ilgisi azalmıştı. Yalçın okuldan tatile geldiği zamanlar kahveye eski arkadaşlarının (bilgi yelpazesi.net) yanına giderdi. Kahvedeki arkadaşları Yalçın’ın olaydan haberi olduğunu sandıkları için Yalçın’la fazla muhatap olmuyorlardı. Bir gün Yalçın kahvede otururken Hüsrev Bey kahveye geldi. Yalçın’ın yanında çocukluk arkadaşı Recep vardı. Yalçın Recep’e Hüsrev Bey’in niye orda olduğunu sordu. Recep tüm her şeyi Yalçın’a anlattı. Yalçın çok şaşırmıştı. Bunu kendi görmeliydi ve bir sonraki gün Hüsrev Bey’le birlikte yalıya gittiler. Yalçın da Melek’le birlikte oldu fakat birkaç gün sonra Yalçın yaptığından pişman oldu ve Melek’i kurtarmaya karar verdi.

 

Yağmurlu bir gecede yalıya gitti ve Hüsrev Bey’i vurdu. Hüsrev Bey’i yalının bahçesine gömdüler ve yakalandılar.

 

Mahkeme tüm şahitlere rağmen Melek’i idam cezasına,Yalçın’ı da ömür boyu hapise mahkum etti. Melek bu karara da tüm hayatı boyunca hiçbir şeye itiraz etmediği gibi itiraz etmedi.

- - -

   UNONIC - United Names Organisation. smartdots. smart dots for a smart net.